top of page
  • תמונת הסופר/תThe Sage Animal

בעיות מפרקים, שלד ושרירים אצל כלבים - בראיה של רפואה סינית

יש גזעים עם נטייה גנטית גבוהה יותר לבעיות במפרקים, בשרירים ובשלד. יחד עם זאת, לאורח חיים יש משמעות רבה במימוש הגנטיקה ותזונה נכונה, פעילות פיזית מותאמת, תנאי מגורים ותוספי תזונה בהחלט יכולים להשפיע לטובה (או רעה) על הפוטנציאל הגנטי. אז מה הבעיות הנפוצות בגזעים מבחינת מפרקים, שריר ושלד?


היפ דיספלסיה

מצב אורטופדי שכיח אצל כלבים המאופיינת בהתפתחות לא תקינה של מפרק הירך, המובילה לחוסר יציבות ובסופו של דבר ניוון של המפרק. מצב זה יכול לגרום לדרגות שונות של כאב, צליעה ובעיות תנועה בכלבים שנפגעו. לנטייה גנטית יש תפקיד משמעותי בהתפתחות של היפ דיספלזיה ויש גזעים מסוימים עם נטייה גדולה יותר לבעיות אלו. חשוב לקחת בחשבון שעבודה לא נכונה עם כלבים ו/או פעילות לא מותאמת יכולים לפתח בעיות פיזיות חמורות גם ללא נטיות גנטיות.

סימנים קליניים נפוצים כוללים קושי לעלות במדרגות, הליכת ארנבת, צליעה וירידה ברמת הפעילות. האבחון כולל שילוב של בדיקה גופנית וצילומי רנטגן. הטיפול תלוי בחומרת המצב. ההמלצה הרווחת במקרים קלים היא בעיקר שמירה על משקל תקין, מיתון פעילות גופנית ומתן תוספים למפרקים, בשילוב עם תרופות אנטי דלקתיות ופיזיותרפיה. במקרים חמורים יותר עשויים להמליץ על התערבות כירורגית, כגון כריתת ראש הירך, אוסטאוטומיה משולשת של האגן, או החלפת מפרק ירך מלאה.


רצועות רפויות או קרועות

הרצועה הצולבת הקדמית (ACL) היא רצועה חיונית הממוקמת במפרק הברך. כאשר הרצועה הצולבת ניזוקה (קרע חלקי או מלא), זה יכול להוביל לחוסר יציבות במפרק הברך, וכתוצאה מכך לכאבים וצליעה. זה יכול לקרות באופן פתאומי עקב טראומה או בהדרגה לאורך זמן עקב ניוון. גזעים מכל הגדלים יכולים להיות מושפעים, אך גזעים גדולים יותר וכלבים בעודף משקל נוטים יותר לבעיות ברצועה צולבת. סימנים קליניים כוללים צליעה פתאומית, חוסר רצון לשאת משקל על הרגל הפגועה, נפיחות וכאב סביב מפרק הברך וחוסר יציבות במפרקים. האבחון כולל שילוב של בדיקה גופנית (מבחן המגירה) וצילומי רנטגן או טכניקות מתקדמות יותר כמו ארתרוסקופיה. עבור כלבים קטנים ובינוניים או במצב של קרע חלקי, ניתן לשקול גישה שמרנית כמו מנוחה, תרופות אנטי דלקתיות ופיזיותרפיה. במקרים חמו


רים יותר או קרעים מלאים, לרוב ממליצים על הליכים כירורגיים. טיפול לאחר ניתוח כולל תקופה של פעילות מוגבלת, שיקום פיזי וטיפול בכאב.

ארטריטיס

דלקת פרקים בכלבים וניוון של המפרקים יכול להשפיע על כלבים מכל הגילאים והגזעים ועלולה לגרום לכאב, נוקשות וירידה בניידות וכן גם על איכות חייו של הכלב. דלקת מפרקים ניוונית היא הצורה הנפוצה ביותר של דלקת פרקים בכלבים והיא קשורה לניוון הדרגתי של סחוס המפרקים. זה קורה לעתים קרובות עם הזדקנות או כתוצאה מחוסר יציבות של מפרקים או פציעה. הגיל גורם חשוב אך יש גזעים מסוימים הנוטים יותר לדלקת פרקים עקב גורמים גנטיים. וכמובן, פציעות וזיהומים גם יכולים לתרום להתפתחות דלקת פרקים. סימנים קליניים כוללים צליעה, חוסר רצון לשאת משקל על רגל מסוימת או ירידה ברמת פעילות, נוקשות וקושי לקום, ירידה בטווחי תנועה, מפרקים מודלקים עשויים להיראות נפוחים ולהרגיש חמים למגע. האבחון כולל בדיקה גופנית וצילומי רנטגן כדי לעזור להבין את היקף הנזק למפרקים וכן בדיקות דם לשלילת מחלות מפרקים דלקתיות. ההמלצה


הרווחת לטיפול כולל שיכוך כאב (NSAIDs), תוספים כמו גלוקוזאמין וכונדרויטין, שמירה על משקל ופיזיותרפיה. במקרים חמורים, ניתן לשקול אפשרויות ניתוחיות כמו החלפת מפרק. ברוב המקרים ימליצו גם על שינויים באורח החיים, כמו מצע רך לשכיבה ומיתון פעילות גופנית.


הטיפול הקונבנציונלי במקרים קלים לרוב כולל שמירה על משקל תקין, מיתון פעילות גופנית ומתן משככי כאבים ו/או תרופות אנטי דלקתיות. במקרים חמורים יותר עשויים להמליץ על התערבות כירורגית. לעומת זאת, בהיבט של רפואה סינית משלימה, מתבוננים על מקור הבעיה ולא רק על הבעיה עצמה. ולכן הטיפול יכלול שינויים מהותיים באורח חיים, כמו תזונה נכונה וכן גם


הפחתת סטרס, גיבוש תנועה מותאם למצב ותוספים על בסיס צמחים סיניים על מנת להשלים את החסר בגוף ולתמוך נכון בשלד, שריר ומפרקים. 


בעקבות שנים של מפגש בקליניקה עם מטופלים הסובלים מהיפ דיספלסיה, רצועות קרועות וארטריטיס פיתחנו מוצר יעודי המטפל בדיוק במצב הזה. הפורמולה מיועדת לכלבים וחתולים מבוגרים או חלשים וכאלו הזקוקים לתמיכה בשלד, מפרקים ושרירים. הפורמולה נותנת מענה לבעלי חיים עם טווחי תנועה מוגבלים החווים אי נוחות או כאב. כן גם למצבים בהם יש שחיקה או דלקות פרקים מתהווים ו/או כרוניים. הפורמולה מאפשרת להמשיך לחיות חיים בריאים ופעילים גם בשנותיהם הבוגרים.


ניתן לרכוש את הפורמולה בעמוד מוצרים שלנו.

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page