top of page
  • תמונת הסופר/תנעמי דוד

חתולים, אגואיסטיים או פשוט סובלים מסטרס וחרדות כרוניות?אני אתחיל קצת בדרך פחות קונבנציונאלית, אתחיל דווקא מלספר על מי אני, כי זה מאוד קשור להבנת הנושא ולסיבה שבה אני רוצה לשתף אתכם  על תוסף הרגעה חתולים שפותח מתוך ניסיון קליני של שנים. אני נעמי דוד, מטפלת ומשקמת בעלי חיים ברפואה סינית משלימה שני עשורים. בתקופת השנים הזו פיתחתי תוסף הרגעה חתולים בגלל צורך עצום לתוסף כזה עבור החתולים, מתוך צורך ברור שעלה בקליניקה שלי.


מגיעים אליי לקליניקה חתולים בכל מיני מצבים לאורך השנים, כשהם מתויגים עם בעיות התנהגות בשלל שמות, כגון: "חרדתיים", "תוקפניים", "אובססיביים", "טריטוריאליים" ועוד, או עם מחלות כמו מחלות כליות כרוניות, מחלות מעיים ועיכול כרוניים, אלרגיות ובעיות עוריות כרוניות, אכילה מוגברת, חוסר תיאבון, בעיות פרקים ועוד ועוד. מנסיוני הפרשנות הניתנת לאופי של החתולים ולהתנהגות שלהם היא לא מדויקת.


חתולים הם בעלי חיים מאוד רגישים וערים לסביבתם, מאוד מחוברים לבני המשפחה ומושפעים מכל דבר שקורה. יש אמונה תפלה שאומרת שחתולים לא קשורים לאנשים אלא לבית או לטריטוריה בה הם חיים, שהם בעל חיים אגואיסטי, שהם עסוקים רק בעצמם והצרכים שלהם.

אז מבחינתי כל זה לא רק שלא מדויק, אלא רק מראה כמה אנחנו עסוקים בפרוש מתוך נקודת מבט אנושית מצומצמת, ואולי, על הדרך מפספסים את אותות המצוקה של החתולים שלנו.

כשאני מתבוננת על חתולים מה שאני רואה זה בעל חיים עם מודעות עצמית גבוהה, עם צורך בניקיון ואסתטיקה מוגברים, רגישות לריחות, רגישות למרחב אישי ומרחב סביבתי כללי. מאוד רגישים לתקשורת, לצלילים (רעשים, צעקות וכו'), האמת רגישים להרבה דברים.


אני רוצה רגע "לצאת מהקווים" כדי להסביר מה דרך ההתבוננות שלי, מה אני רואה, למה הדרך בה אני מתבוננת על החתולים היא הדרך שפיתחתי עם שנותיי בקליניקה ואיך אני מטפלת דרך הפריזמה הזו, ובנוסף, למה היה לי חשוב שגם אם אנשים לא יגיעו לקליניקה לאבחון מעמיק, שיהיה תוסף הרגעה חתולים טוב שיתן מענה למגוון כמה שיותר רחב להרבה מחוסרי האיזון ובעיות ההתנהגות שראיתי ואני עדיין רואה לאורך השנים.


אז אתחיל ואתן סקירה קצרה דרך ההתבוננות שלי על המערכת ההורמונלית כדי להסביר את הנקודה שאני רוצה לחבר אתכם אליה, כדי שתבינו את מה שאני מנסה להסביר לכם כאן, הרצון הגדול שלי כאן הוא להעניק לכם נקודת התבוננות נוספת על החתולים שלכם. אז… כנשים אנחנו מכירות את זה שכשאנחנו נמצאות באותו מרחב יחד מספיק זמן הווסת החודשית שלנו מסתנכרנת יחד. זוהי דוגמא אחת שמראה כמה המערכת ההורמונלית יש לה נטייה ורצון להסתנכרן יחד. המערכת ההורמונלית היא לא רק המערכת הווסתית כמובן, אלא כוללת בתוכה כמעט את כל תפקודי הגוף: 


  • המערכת המטבולית (תהליכי עיכול וספיגה)

  • המערכת האנדוקרינית - (בלוטת התריס, יתרת הכליות, יתרת המוח  וכלל הבלוטות האנדוקריניות)

  • מערכת ויסות הדם, הנוזלים, לחץ דם ועוד ועוד. 


אז כשאני אומרת שמערכת הורמונלית מסתנכרנת אחת לשניה, אני אומרת שכלל מערכות הגוף מסתנכרנות אחת לשניה, זה נכון לגבי כל בני הבית - ההולכים על ארבע או על שתיים. בעלי חיים בכלל וחתולים בפרט מאוד מגיבים למערכת ההורמונלית של האנשים שאיתם הם חיים. אם ישנו אדם בסטרס מוגבר, הם נוטים "לקחת" את זה עליהם, אם מישהו בדכאון, גם זה ישפיע, אם למישהו מבני הבית מחלה כרונית, הם מסתנכרנים גם לזה. אנחנו מאוד מכירים את זה שחתולים באים לשכב על האדם באזור הגוף שהם מרגישים שיש חוסר איזון או כאב או מחלה, שוכבים שם ומגרגרים על מנת להביא ריפוי, כך שהרגישות שלהם מוכרת לנו היטב, יחד עם הרצון לריפוי שהם מביאים, הם גם מאוד מגיבים וסופגים את הסביבה בה הם חיים.


אז עכשיו שביססתי את נקודת המבט שלי על קצה המזלג על מנת להסביר "מאיפה אני יוצאת" לעולם הריפוי של בעלי חיים, אני יכולה עכשיו להסביר איך אני רואה את התנהגות החתולים, את בריאות החתולים ולמה היה לי כל כך חשוב לפתח את תוסף הרגעה חתולים שיתן מענה חשוב לצרכים שלהם.
אז האם חתולים הם באמת אגואיסטים או פשוט סובלים "מהדבקה ההורמונלית" כרונית ?

האם גם אתם שמתם לב שחתולים שחיים עם אופציה "לבית פתוח" לרוב יותר בריאים מאלה שסגורים כל הזמן בבית?


חתולים המטופלים טוב ויש להם אפשרות לצאת ולהיכנס בחופשיות, מעבר לתנועה פיזית בריאה ולמילוי הסקרנות, זה מאפשר להם להתאוורר ולהרגיע את המערכת ההורמונאלית שלהם, זה מאפשר להם לעשות "download" לאינפורמציה מיותרת בגוף ולעשות סוג של "restart" למערכת שלהם, לעומתם, חתולים שכל הזמן סגורים בבית, זה לא מתאפשר להם, ולכן, בהרבה מקרים יוצא שחתולים החיים בבית יסבלו בגילאים צעירים יותר ממחלות כרוניות עמוקות כגון דלקות מעיים חוזרות, הקאות כרוניות, בעיות עור כרוניות, אלרגיות, בעיות כליות ועוד.


תוסף הרגעה חתולים שפותח נותן מענה בדיוק למקום הזה, מאפשר לגוף לעשות "restart" גם כשאין אפשרות לצאת ולהתאוורר ולעשות "download" בחוץ. אם בני הבית נמצאים בסטרס גבוהה, אם זה כי זאת תקופת חיים כזו של בני הבית, אם זה בגלל שינויים תדירים שקורים בבית, אם זה בגלל צפיפות חתולים נוספים בבית, אם זה בגלל תזונה לא מותאמת או בשלבים מתקדמים בגלל מחלות כרוניות שמעוררות סטרס במערכת, כל ההשפעות הסביבתיות האלה יוצרות בחתולים צורך במרחב, פחות ופחות רצון למגע וקרבה, עליה בסימני הרחקה, רצון להתחבא ואפילו התנהגויות תוקפניות.


מבחינה בריאותית, הבריאות שלהם מדרדרת, התיאבון משתנה, הרגלי השתיה שלהם משתנים, מפתחים אי נעימות ורגישות בגוף, לא מעוניינים במגע או קרבה, או לחלופין נהיים מאוד תלותיים וחרדתיים ורוצים להיות במגע כל הזמן. הם יכולים לחוש כאב ולכן גם התנהגויות לא צפויות סביב מגע וקרבה, מצד אחד מאוד רוצים להיות צמודים, אבל ישנו מגע שיכול לעורר כאב ואז הם תוקפים ובורחים. כל ההתנהגויות האלה מקבלות פרשנויות של אגואיזם וכו', כשבפועל הם מנסים להסביר שהם באי נוחות ואף מצוקה.


תוסף הרגעה חתולים מותאם שפותח נותן מענה לכל הרבדים הללו, הן מבחינה התנהגותית, התוסף מרגיע ומפחית סטרס. התוסף הרגעה חתולים גם מחזק מערכת חיסון, מרגיע פעילות מעיים מוגברת, תומך בכליות ולכן נותן מענה גם לצדדים הנוספים מעבר לסטרס, חרדה, תוקפנות וחוסרי איזון כרוניים.


אז לסיכום, מבחינתי חתולים הם לא חיה אגואיסטית, אלא חיים לפעמים בתנאים מורכבים ולא מותאמים לצרכים שלהם, מתוך כך הם יכולים לשנות את ההתנהגות שלהם כלפי הבני אדם, בעיקר על מנת לסמן את הצורך בקבלת עזרה למצוקה בה הם נמצאים. הרי מי שמגדלים חתולים יודעים שיש גרגורי מצוקה ולא רק הנאה, שיש ליקוקי עור אובססיביים ממצוקה וסטרס ולא מתוך נקיון, ושמפתחים מחלות כרוניות בגלל סטרס.


אז נכון, פחות מקובל להמליץ על מוצר מפיתוח אישי, יחד עם זאת מטרת המוצר הוא לעזור לכמה שיותר חתולים, תוסף הרגעה חתולים זה פותח במיוחד מתוך ניסיון קליני מצטבר של שני עשורים. אני בהחלט ממליצה עליו, כי אני יודעת שזה יכול רק לעזור.

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page